Czym jest strugarka i ile kosztuje?

 

Praca w tartaku jest ciężka i z całą pewnością wymagające sporej dawki czasu, ale i również profesjonalnego sprzętu. Sam sprzęt w sobie należy do domeny urządzeń, które są wysoce specjalistyczne, a przez to ich ceny potrafią sięgać zawrotnych cen. Do tego typu urządzeń należy strugarka do bali, która jest absolutną podstawą wyposażenia tartacznego. Jak wygląda jej cena, dostępna oraz czas eksploatacji? 

Podstawowe wyposażenie w wysokiej cenie

sprawdzona strugarka do baliJak zostało wspomniane wcześniej – wyposażenie tartaczne potrafi sięgać wysokich cen, które potrafią skutecznie odstraszyć potencjalnych inwestorów w tego typu inwestycje. Niemniej jednak, w przypadku sprzętu jakim jest sprawdzona strugarka do bali to najprawdopodobniej nie mamy innego wyboru, aniżeli zakupić ją, gdyż ze względu na swoją unikalną funkcję jest to absolutnie podstawowy rodzaj sprzętu. Rzecz jasna, jak sama nazwa wskazuje – strugarka przygotowuje w odpowiedni sposób bale drewna do dalszej produkcji. Jej głównym zadaniem jest ostruganie bali drzewa w taki sposób, który pozbawi je kory oraz przygotuje pod dalszą obróbkę. Jak więc możemy zobaczyć, taki rodzaj sprzęty stanowi podstawę produkcji tartacznej. Jeśli zaś chodzi o cenę takiego urządzenia, to potrafi ona wahać się i to dość dramatycznie. W dużej mierze zaczyna się ona od około czterdziestu do pięćdziesięciu tysięcy złotych i w niektórych przypadkach potrafi ona sięgnąć nawet stu tysięcy złotych. Rzecz jasna w bardzo wielu przypadkach, niższa cena oznacza starszy sprzęt, aczkolwiek jest to coś, co mówi praktycznie samo za siebie. Niestety, ale w kontekście sprzętu wymaganego do prowadzenia skutecznej obróbki drewna, to ceny potrafią być zawrotne, co z kolei przekłada się na spadającą popularność inwestowania w tartaki oraz rzecz jasna otwierania kolejnych.

Jak więc możemy zobaczyć, sprzęt tartaczny to sprzęt, który jest nietuzinkowy i wysoce specjalistyczny. W wielu przypadkach taka specjalizacja sprzętu prowadzi do wzrostu ceny i to w bardzo dużym stopniu. Wysokie cen sprzętu tartacznego to jeden z kilku powodów, dla których to coraz rzadziej możemy widywać nowe tartaki. Niemniej jednak, sytuacja nie jest aż tak zła jak mogłoby się wydawać. Tartaki nadal istnieją i istnieć będą, a tym samym świeże drewno, które jest w nic produkowane.