Czy należy bać się bakterii?

Dobre bakterie, znane również jako pożyteczne, definiuje się jako wszelkie bakterie, które są korzystne dla organizmu i poprawiają zdrowie. Jednym z najbardziej znanych rodzajów dobrych bakterii są probiotyki. Właściwie większość bakterii, które współistnieją w ludzkim organizmie jest dobra.

Bakterie – dobre, czy szkodliwe?

pożyteczne bakterieIstnieje niewiele złych bakterii w ludzkim ciele. Z całkowitej liczby bakterii, zdrowa równowaga to 85% dobrych bakterii i 15% złych bakterii. Bakterie mogą przetrwać w najtrudniejszych warunkach i są wszędzie, w naszym środowisku, na naszej skórze, w naszych ustach i w jelitach. Około 100 bilionów dobrych bakterii żyje w naszych ciałach i na ich powierzchni. Wiele z tych bakterii znajduje się w naszym jelicie, pomagając naszemu organizmowi rozkładać pokarm i wchłaniać składniki odżywcze. Nie tylko żyjemy w harmonii z tymi dobrymi bakteriami, ale są one niezbędne dla naszego przetrwania. Mają istotne znaczenie dla odporności i trawienia. Pożyteczne bakterie w jelitach pomagają chronić, wypychając niektóre z niebezpiecznych, które mogą powodować choroby. Inne dobre bakterie były stosowane w medycynie do wytwarzania antybiotyków, a inne nadal są wykorzystywane w produkcji sfermentowanej żywności, takiej jak jogurt, kiszona kapusta oraz ogórki.

Jednak nawet jeśli je się sfermentowane pokarmy, przyjmuje dodatkowe probiotyki i utrzymuje się w zdrowiu, nadal możliwe jest rozmnażanie się złych bakterii. Bakterie takie jak E coli mają złą reputację, ale żyjemy z tymi bakteriami codziennie w jelitach i na skórze. Rzecz w tym, że nie wszystkie bakterie są z natury złe lub dobre. Kiedy nasze ciało traci równowagę, złe bakterie wykorzystują okazję i rozmnażają się, potencjalnie powodując szkody dla naszego ciała.