architektura miejska

Co warto wiedzieć o architekturze miejskiej?

Architektura miejska wbrew temu co by się mogło nam wydawać to nie tylko obiekty architektoniczne wchodzące w skład panoramy miejskiej, ale także i sposoby zagospodarowanie przestrzeni publicznej z wykorzystaniem elementów tak zwanej małej architektury. Co więcej to właśnie elementy małej architektury wpływają na to jak postrzegana jest panorama miejska, jak i na to – na ile dane przestrzeń jest praktyczna i funkcjonalna. Co zatem na temat małej architektury miejskiej warto wiedzieć i co wchodzi w jej skład? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w tym artykule.

Architektura krajobrazu miejskiego a mała architektura

architektura miejskaArchitekturę krajobrazu rozumiemy jako zbiór czynności i rozwiązań mających na celu kształtowanie użytkowej przestrzeni ludzi. Według www.architektura.info kształtowania tego dokonuje się za pomocą szaty roślinnej, wodnej jak i rozwiązań architektonicznych – przy czym w przestrzeni miejskiej właśnie przede wszystkim wykorzystuje się rozwiązania z zakresu małej architektury. Samo pojęcie małej architektury miejskiej zasadniczo odnosi się do wszystkich tych elementów, które uznać można za wyposażenie przestrzeni miejskiej – tak meble jak i inne rozwiązania, które mają sprawić, że jest ona praktyczna i funkcjonalna dla osób przebywających w jej obrębie. W skład małej architektury miejskiej wchodzą takie rozwiązania jak:

  • ławki,
  • kosze na śmieci,
  • popielnice,
  • donice betonowe,
  • infomaty,
  • stojaki na rowery.

Rozwiązania z zakresu małej architektury mają pomóc przy tworzeniu architektury miejskiego krajobrazu, czyniąc przestrzeń zarazem praktyczna jak i dobrze wyglądającą.

Meble miejskie – co należy uwzględnić?

Meble miejskieMeble miejskie są jednym z ważniejszych elementów małej architektury, które wykorzystuje się w takich miejscach publicznych jak deptaki, parki, rynki, czyli we wszystkich tych miejscach, które można by uznać za miejsca spotkań w obrębie przestrzeni miejskiej. W miejscach tych wykorzystując się takie meble miejskie jak: ławki, stoły czy stojaki na rowery. Rozwiązania te mają umożliwić mieszkańcom odpoczynek jak i uatrakcyjnić daną przestrzeń pod względem estetycznym. Co istotne w przypadku mebli miejskich ważne jest to by było one nie tylko funkcjonalne, czyli wygodne w użytkowaniu, ale także i bardzo trwałe, a co za tym idzie narzuca to rodzaj materiałów jakie mogą być stosowane do produkcji mebli miejskich.

Miejskie miejskie – czym powinny się charakteryzować?

Miejskie miejskieNa portalu muratordom.pl możemy się dowiedzieć, że miejskie meble, co oczywiste powinny być przede wszystkim wygodne jednak jako, że są one narażone na działanie różnych czynników szkodliwych do których można zaliczyć takie jak: promieniowanie UV, opady atmosferyczne, czy czynniki mechaniczne muszą one być wykonane z odpowiednich materiałów, które cechują się dużą odpornością na działanie powyżej wymienionych czynników. Jako dobre rozwiązanie można by tu wskazać stoły i ławki betonowe lub wykonane z blachy perforowanej. Jeden i drugi materiał dobrze sprawdza się w miejskich warunkach – zarówno beton jak i blacha są trwałe i stosunkowo łatwe do utrzymania w czystości. Przy czym meble wykonane z blachy perforowanej zwykle okazują się być jednak wygodniejsze zwłaszcza, jeśli chodzi o ławki. Niemniej materiał z jakiego wykonane są meble miejskie jak i ich kształt w dużej mierze podyktowany jest wyglądem miejskiej panoramy.

Nowe elementy malej architektury

infomatyPrzestrzeń miejska cały czas jest modernizowana i co za tym idzie dostosowywana do potrzeb mieszkańców. Fakt ten sprawia, że mała architektura miejska uzupełniana jest o coraz to nowe rozwiązania. Obecnie coraz popularniejsze stają się takie elementu architektury miejskiej jak infomaty czy automaty biletowe. O ile automaty biletowe spotykamy już od kilku lat o tyle infomaty to jeszcze dość mało powszechne rozwiązanie. Niemniej rozwiązania te mają na celu ułatwienie życia mieszkańcom miasta jak i osobom je odwiedzającym. Dodatkowo sprawiają one, że przestrzeń miejska w której elementy te się znajdują wygląda nowocześnie. W związku z tym można przypuszczać, że w niedalekiej przyszłości rozwiązania te staną się typowym elementem miejskiej panoramy tak jak ławki miejskie czy stojaki na rowery.

Podsumowując

Elementy małej architektury wpływają na to w jaki sposób zostanie zagospodarowany miejski krajobraz. Przy ich wykorzystywaniu należy jednak pamiętać o tym, że o wyborze mebli miejskich powinny przede wszystkim decydować względy praktyczne, a walory estetyczne powinny znajdować się na drugim planie. Zestawienie szaty roślinnej, mebli miejskich i pozostałych elementów miejskiej architektury powinno umożliwić stworzenie ciekawej i funkcjonalnej przestrzeni w której ludzie będą chętnie przebywać.

Leave a Comment