linie produkcyjne

Co można zaliczyć do urządzeń przemysłowych?

Urządzenia przemysłowe to termin bardzo szeroki, co zatem można rozumieć pod jego pojęciem. Zasadniczo terminem tym możne określić wszelkiego rodzaju urządzenia, które wykorzystywane są w celach zarobkowych. Takie interpretowanie terminu jednak jest zbyt ogólne, ponieważ należałoby jeszcze tu uwzględnić sposób wykorzystania danego sprzętu. Co zatem powinniśmy zaliczy do urządzeń przemysłowych.

Urządzenia przemysłowe – co warto wiedzieć

linie produkcyjneJak już wspomnieliśmy urządzenia przemysłowe to termin stosowany w przypadku wszelkiego rodzaju urządzeń czy maszyn wykorzystywanych w celach zarobkowych. Jednak definicja ta jest zbyt szeroka i nie doprecyzowana, dlatego wypadało by ją ograniczyć do rozwiązań stosowanych w przemyśle czyli przede wszystkim w branżach produkcyjnych. Na podstawie www.wnp.pl można by tu zatem wskazać na takie typy działalności jak:

  • zakłady spożywcze,
  • hale produkcyjne,
  • lakiernie,
  • hale magazynowe.

Oczywiście wyróżnienie t jest w dużej mierze przykładowe, niemniej ułatwi ono nam odniesienie się i zawężenie ilości urządzeń o których będziemy tu mówić w kategorii przemysłowych. Co zatem możemy uznać za urządzenia przemysłowe i gdzie znajdują one zastosowanie. Oto kilka przykładowych zastosowań

Produkcja tworzyw sztucznych – formy wtryskowe tworzyw sztucznych

formy wtryskowe do tworzyw sztucznychFormowanie wtryskowe jest obecnie powszechnie stosowaną metodą tworzenie różnego rodzaju elementów W trakcie formowanie wykorzystuje się takie urządzenia przemysłowe jak formy wtryskowe do tworzyw sztucznych, o różnych kształtach i wielkości, co umożliwia nadanie odpowiedniego kształtu. W trakcie tego procesu wykorzystuje się także wtryskarki oraz odpowiedni granulat lub uplastycznione tworzywa z których formuje się zamierzony element. Tego typu urządzeń przemysłowych jest obecnie na rynku całkiem dużo jednak różnią się one od siebie wielkością oraz rodzajem zastosowanych materiałów do ich produkcji, a to znowuż wpływa na ich trwałość. Dlatego przy wyborze tego typu urządzeń należy zwrócić uwagę na to jaki jest producent form wtryskowych, jak długo działa on w tej branży oraz jaką opinią cieszą się jego produkty. Zarówno wtryskarki jak i formy do tworzyw sztucznych znajdują zastosowanie w wielu różnych branżach, niemniej w ich przypadku można mówić o specjalistycznym sprzęcie przemysłowym.

Silniki elektryczne – czyli podstawowe urządzenie przemysłowe

Silniki elektryczneSilniki elektryczne to w ogólnym rozumieniu maszyny które umożliwia zamienienie energii elektrycznej na energie mechaniczna. Oznacza to, że umożliwiają one wprawienie w ruch różnych elementów. Fakt ten sprawia, że ten rodzaj urządzeń przemysłowych jest wykorzystywany praktycznie we wszystkich przedsiębiorstw produkcyjnych, gdzie stasowane są maszyny. Zaznaczyć jednak należy że rozwiązanie to samo w sobie nie stanowi urządzenia przemysłowego, a raczej jest częścią urządzenia stosowanego w danej branży. Fakt, że silniki elektryczne mogą być o różnej mocy i w rożnych rozmiarach sprawia, że stosowane są one w różnych maszynach i tym samym w bardzo różnych branżach. Do podstawowych rodzajów silników można zaliczyć takie jak:

  • silniki komutatorowe (szeregowe, bocznikowe, szeregowo-bocznikowe),
  • silniki bezszczotkowe,
  • silniki krokowe.

I choć ich budowa jak i zastosowanie jest różne to ogólna zasada działania pozostaje niezmienna.

Czystość a urządzenia przemysłowe

myjka ultradźwiękowaKolejnym rodzajem urządzeń przemysłowych, które znajdują szerokie zastosowanie są urządzenia czyszczące, pozwalające utrzymać sprzęt czy też powierzchnie w odpowiednim stanie. W przypadku sterylizacji narzędzi najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem jest autoklaw, czyli urządzenie wykorzystywane przede wszystkim do czyszczenie narzędzi medycznych, kosmetycznych oraz fryzjerskich. Niemniej rozwiązanie to znajduje również zastosowanie w przemyśl spożywczym, gdzie służy wyjałowieniu produktów spożywczych. Urządzenie to znajduje także zastosowanie w syntezie chemicznej. Wracając jednak do urządzeń związanych z czystością warto jeszcze wspomnieć o takim rozwiązaniu jak myjka ultradźwiękowa. Rozwiązanie to dzięki wykorzystaniu fal ultradźwiękowych, które wywołują zjawisko kawitacji, czyli wytwarzania mikropęcherzyków, które następnie implodują powoduje szybkie zmiany ciśnienia co sprawia, że możliwe jest oderwanie brudu i tłuszczu od czyszczonej powierzchni. Zastosowanie tej technologi umożliwia szybkie czyszczenie bez naruszania powierzchni czyszczonego elementu.

Krótko podsumowując

Rozwiązań, które można określić mianem urządzeń przemysłowych jest bardzo wiele. W tym artykule przedstawiliśmy jedynie kilka z nich, które obecnie znajdują dość szerokie zastosowanie.

1 thought on “Co można zaliczyć do urządzeń przemysłowych?”

  1. Witam, obecnie na rynku jest mnóstwo urządzeń przemysłowych. Wszystko zależy jedynie od specyfiki zakładu. Do tego wiele z tych urządzeń jest skomputeryzowanych, dzięki czemu są łatwiejsze w obsłudze jak i bardziej dokładne oraz wydajne.

Leave a Comment