Co można powiedzieć o instalacji odciągowej?

 

Posiadając zakład produkcyjny związany ze stolarstwem należy mieć na uwadze fakt, że trzeba utylizować trociny. Są to małe elementy wynikające z obróbki drewna, które dzięki swej lekkości i rozmiarowi mogą znajdować się wszędzie przeszkadzając w pracy. Niezbędna wówczas staje się dobra instalacja odciągowa.

Elementy instalacji odciągowej

instalacje odciągoweZgodnie z procedurami, nie może tej instalacji zabraknąć w stolarni. Zakłady produkcyjne muszą w nią inwestować. Mimo, że kosztuje dość drogo, jest to obowiązek. W skład instalacji odciągowej wchodzą między innymi różnego rodzaju wentylatory, silosy, rury czy pompy zasysające. Wydajność tych elementów musi być bardzo duża. Zapewniają one odpowiednią klimatyzację i sprzyjają bezpieczeństwu podczas pracy oraz komfort. Jest to bardzo ważne, ponieważ każde pylenie może być szkodliwe dla organizmu człowieka, nawet jeśli chodzi o zwykłą obróbkę drewna. Instalacje odciągowe posiadają różnego rodzaju filtry, dzięki którym wszelkie zanieczyszczenia są zatrzymywane w jednym miejscu. Trociny mogą być gromadzone na przykład w silosach. Zasada działania polega na zasysaniu powietrza, a więc wykorzystuje się do tego wysokie ciśnienie oraz urządzenia, które nie będą wpływać na jego hamowanie. Rury są więc okrągłe i metalowe. Układ musi być całkowicie szczelny i monitorowany przez konserwatora. Dzięki temu wszelkie zabezpieczenia nie przedostaną się na zewnątrz instalacji. Warto całość systemu instalacji zintegrować z całym zakładem i poszczególnymi stanowiskami pracy.

Są to główne informacje na temat instalacji odciągowych potrzebnych w zakładach stolarski. Stosuje się je również nie tylko tam, ale i wielu innych miejscach, gdzie następuje pylenie. Są więc niezbędnym systemem potrzebnym w wielu zakładach przemysłowych.