Budowa frezarki bramowej CNC

Wymogi produkcyjne od czasów rewolucji przemysłowej powodują swoisty wyścig zbrojeń pod względem szybkości, dokładności i ekonomiczności. Ten efekt jest bardzo dobrze widoczny w mnogości odmian maszyn produkcyjnych, których budowa staje się przewagą nad całą resztą innych maszyn i sprawia, że jest ona unikatowa w niektórych zastosowaniach obróbki metalu.

Konstrukcja i działanie frezarki bramowej CNC

frezarka bramowa cncDziałanie frezarki bramowej CNC opiera się na przemieszczaniu się obrotowego narzędzia skrawającego, np. frezu, wiertła, gwintownika, w trzech osiach kartezjańskiego układu współrzędnych: osi X, osi Y, osi Z. Każda z tych osi, które posiada frezarka bramowa CNC, ma osobny napęd elektryczny sprzężony z układem pozycjonowania, który odpowiada za przemieszczanie się narzędzia celem osiągnięcia zamierzonego przez projektanta kształtu. Nadrzędne urządzenie sterujące maszyny wysyła sygnały sterujące do wszystkich trzech osi maszyny na podstawie programu napisanego w języku zwanym G-kodem. Jest to ciąg poleceń oraz współrzędnych, jakie powinno osiągnąć narzędzie w każdej fazie obróbki. Oczywiście urządzenie oprócz obsługi osi i ich pozycjonowania steruje szeregiem funkcji pobocznych takich jak system bezpieczeństwa, załączanie chłodziwa oraz wymiana narzędzia skrawającego w odpowiednim momencie. Nowoczesne systemy projektanckie często posiadają wbudowany generator G-kodu, co dodatkowo ułatwia współpracę z frezarką bramową CNC.

Aby sprostać wyzwaniom współczesności tworzy się coraz to bardziej wysublimowane maszyny. Ich konstrukcja staje się atutem, wyróżniającym je spośród szeregu innych maszyn, nadającym im unikalne funkcjonalności oraz możliwości. Dzięki temu możliwości wytwórcze ludzkości nabierają nowego rozpędu pchając naszą cywilizację jeszcze bardziej do przodu.

Leave a Comment